Rahakunst ja Eesti 1918–2018 | EKM E-pood
0

Teie ostukorvis on 0 toodet

Summa kokku

Rahakunst ja Eesti 1918–2018

Näitusega „Rahakunst“ (01.12.2018–10.03.2019 Mikkeli muuseumis) kaasnev raamat käsitleb Eesti kunsti ja rahakunsti seoseid ning vaatleb Eesti ajalugu, identiteedi loomist ja muutumist rahatähtede ja neil kujutatud motiivide ja kunstiteoste kaudu. Pole ju raha pelgalt makse- ja arveldusvahend, vaid ka sümbol – rahatähed kõnelevad riigi suveräänsusest või selle puudumisest, poliitilistest ja ühiskondlikest oludest, riigi valitsejatest, rahvast ja enesekuvandist.

Saja aasta jooksul on Eesti inimeste rahakotist läbi käinud üle tosina erineva raha. Perioode, mil käibel on olnud päris oma Eesti raha, on seejuures olnud kolm: aastatel 1919–1927 kehtis Eesti mark ning aastatel 1928–1940 ja 1992–2010 Eesti kroon. Erinevalt okupatsiooniaegsetest Saksa markadest ja Nõukogude rubladest on alates 2011. aastast käibiv euro Eesti enda valik. Üleminek kroonilt eurole ja euroala ühtse kujundusega pangatähtede kasutuselevõtt ei toonud siiski kaasa Eesti rahakunsti hääbumist. Selle uueks lavaks said 2-eurosed mälestus- ja meenemündid, mis peegeldavad ja loovad meie identiteeti samamoodi nagu Eesti ajaloolised margad ja kroonidki.

100 aasta vaates hakkab Eesti rahade juures silma, et ikka ja jälle on pöördutud kunstiklassika poole ning enamasti just riigi ülesehituse aegadel – vabariigi esimesi marku ja taasiseseisvunud Eesti kroone kujundades. Nii on Eesti rahadele ja seeläbi ka rahakasutaja taskusse jõudnud näiteks Johann Köleri „Ketraja“, August Weizenbergi „Koit“ ja „Hämarik“, Eduard Wiiralti „Viljandi maastik“ ja Kristjan Raua „Kalevipoeg põrguväravas“. Lisaks valikule Eestis ajavahemikul 1918–2018 käibinud rahadest ja nende kujunduses kasutatud eesti kunstiklassikast sisaldab raamat valiku kunstnik Siim-Tanel Annuse autoritehnikas maale, mis on inspireeritud Eesti raha ajaloost.

Näituse ja raamatuga „Rahakunst“ tähistab Eesti Pank koos Eesti Kunstimuuseumiga oma 100. aastapäeva ja teeb kummarduse Eesti rahakunstile ja kunstnikele, kelle looming on aidanud luua ja hoida Eesti rahva usaldust oma raha vastu ning mõtestada Eesti identiteeti.

Autorid: Tiina-Mall Kreem ja Triin Siiner

Toimetanud Linda Kaljundi

Kujundus ja pilditöötlus: Angelika Schneider

216 lk

Eesti ja inglise keeles, illustreeritud

Kirjastanud Eesti Kunstimuuseum – Mikkeli muuseum

Tallinn 2018

ISBN 978-9949-485-91-8

TELLIMUSE KOHALETOIMETAMINE

Klient tuleb pakile ise järele

Kumu pood:                T–K, R–P 10.00–18.00; N 10.00–20.00

Aadress:                     Weizenbergi 34, Tallinn

Niguliste pood:           01.05.–30.09. E–P 10.00–18.00

                                   01.10.–30.04. K–P 10.00–18.00

Aadress:                     Niguliste 3, Tallinn

Tellimuse poodi jõudmisel saadetakse tellijale teavitav e-kiri 1–3 tööpäeva jooksul.

Reproduktsioonide puhul on tellitud töö poodi jõudmise aeg kuni 7 kalendripäeva (v.a eritellimused, mille puhul valmimise aeg ning sobiv kättetoimetamise viis lepitakse kliendiga eraldi kokku).

OMNIVA pakiautomaat

Valige endale sobivaim pakiautomaat, kuhu saabub pakk 1–3 tööpäeva jooksul alates tellimuse kinnituse saamisest. Paki saabumisel automaati saadetakse paki saajale mobiili ja e-kirja teel sõnum uksekoodiga, mille sisestamisel avaneb pakiautomaadi uks. Pakki hoiustatakse pakiautomaadis 7 päeva.

Reproduktsioonide puhul on pakiautomaati jõudmise aeg kuni 7 kalendripäeva (v.a eritellimused, mille puhul valmimise aeg ning sobiv kättetoimetamise viis lepitakse kliendiga eraldi kokku).

OMNIVA kuller

Kuller toimetab tellitud toote(d) tellija märgitud aadressile 48 tunni jooksul alates tellimuse kinnituse saatmisest tellija e-posti aadressile (v.a reproduktsioonid). Kui tellimus vormistatakse nädalavahetusel (reedel kell 12.00 kuni pühapäeval 24.00) või riigipühal, hakkab 48-tunnine tähtaeg jooksma nädalavahetusele või riigipühale järgneval esimesel tööpäeval kell 9.00.

Reproduktsioonide puhul on kättetoimetamise aeg kuni 7 kalendripäeva (v.a eritellimused, mille puhul valmimise aeg ning sobiv kättetoimetamise viis lepitakse kliendiga eraldi kokku).

Kulleriga kohaletoimetamise korral lepib kuller tellijaga kokku sobiva aja paki üleandmiseks. Ärikliendile toimetatakse saadetis ettehelistamiseta pakil näidatud aadressile. 14-päevase tagastusperioodi jooksul hoida alles toote paki peal olev triipkood, mille alusel on võimalik pakk ettenähtud aja jooksul lähimasse postkontorisse tagastada.

Rahvusvaheline saadetis

Eesti Kunstimuuseumi e-poe kaudu on võimalik tellida tooteid väljastpoolt Eestit. Valige riikide nimekirjast sobiv sihtpunkt. Kui soovitud riiki ei ole nimekirjas, palun võtke ühendust pood@ekm.ee. Olenevalt riigist kulub saadetise kohale jõudmiseks 7–30 tööpäeva.

TELLIMUSE TAGASTAMINE

Tellitud kaupa (v.a reproduktsioone) on õigus tagastada 14 kalendripäeva jooksul alates kauba kättesaamisest. Tellimusest taganemiseks võtke ühendust e-posti aadressil pood@ekm.ee, lisades tellimuse numbri ja tellija nime. Tagastatavad tooted peavad olema kasutamata ja pakendatud viisil, mis välistab transpordi käigus kahjustumise. Eelnimetatud tingimustele mittevastavast tagastusest on e-poel õigus keelduda.

  • Omniva pakiautomaadi kaudu kätte saadud pakid on 14 kalendripäeva jooksul võimalik originaalpakendis tagastada sama pakiautomaadi kaudu, kasutades paki saabumisest teavitanud sõnumis või e-kirjas sisalduvat tagastuskoodi.
  • Omniva kulleriga kätte saadud paki tagastamiseks viige see endale sobivasse Eesti Posti postkontorisse, kus toimub tagastamine toote pakendil olnud vöötkoodi alusel.
  • Tellitud tooteid on võimalik tagastada ka Kumu või Niguliste muuseumipoodi.